Karasu Organize Sanayi Bölgesi’nin yüzde 87’sini kapsayan Gazi Metal Fabrikası, Türkiye’deki 12 sektöre yassı çelik üretimi yapıyor.

12 SEKTÖRE YASSI ÇELİK ÜRETİYOR

Fabrikanın yüksek teknoloji yatırımı ile hayata geçirildiğini anlatan Gazi Metal Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Gazioğlu, “Bu yatırım ile sektörde önemli bir görevi de üstlenmiş durumdayız” dedi.

 

EN ÖNEMLİ YATIRIM
Sakarya’nın Karasu ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi ve yatırımları hakkında bilgi veren Mehmet Gazioğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu bölgenin Bakanlar Kurulu kararı ile yerli savunma sanayi ve otomotiv üretiminin merkezi olacağı ilan edildi. Bölgenin ilk yatırımı ise Gazi Metal Karasu Tesisleri oldu. Karasu OSB’nin toplam yüzde 87 alanına kurulu olan markamız, 94 yıldır demir-çelik sektöründe faaliyet gösteriyor. Şirketimiz, 2011 yılında yatırıma başladı ve 2014 yılında ilk üretimini gerçekleştirdiği Karasu Üretim Tesisleri ile otomotivden beyaz eşyaya, boru profil sektöründen basınçlı kap sektörlerine kadar 12 ana sektöre yassı çelik üretmekte. Gebze’de imalat sanayinin merkezinde yer alan Genel Müdürlük ve Çelik Servis Merkezi ile yıllardır ülkemiz sanayisinin çelik talebini karşılayan Gazi Metal, büyüme yolculuğunda Karasu yatırımı ile önemli bir sıçrama gerçekleştirdi.”

 

GELECEĞİN SANAYİ BÖLGESİ OLACAK
Sakarya’nın Karasu ilçesinin stratejik projelerin kesiştiği geleceğin en önemli merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Mehmet Gazioğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Uluslararası Karasu Limanı, Batı Karadeniz Demir Yolu Taşımacılığı Projesi, 3. Köprü Bağlantı yolu, savunma ve yerli otomotiv sanayisinin merkezi ve su kaynaklarına erişim imkanı olan bölge gelişecek sanayi ekosistemi ile önemli bir noktada bulunuyor. Ayrıca uluslararası Karasu Limanı Projesi’nin bu yıl kasım ayında açılması ve ilk geminin limana giriş yapması planlanmakta. Bölge halkına sanayileşme ve sanayi kavramını tanıtan Gazi Metal, kısa sürede bölge halkı ile bir olabilmiş ve Karasu tarafından sahiplenilmiştir. Bu gün Sakarya Üniversitesi, yerel yönetimler, birçok yerel sivil toplum kuruluşu, halk eğitim merkezleri, kurum ve kuruluşlar ile sosyal sorumluluk projelerinde bir araya geliniyor.”

 

İHRACATA KATKI YAPACAK
Gazi Metal’in bu stratejik yatırımlar ile birlikte bölgede oluşacak sanayi ekosistemi içerisinde lokomotif rol üstleneceğini dile getiren Mehmet Gazioğlu, şunları anlattı: “Karasu Limanı’nın tamamlanması ile birlikte toplam satışlardaki ihracat payı daha da artacak. 4 kademeli olarak planlanan tesis, çevre ve çalışan dostu olup alanında dünyanın en iyi teknoloji şirketleri tarafından kuruldu. Sahip olduğu ileri teknoloji alt yapısı, çevre uygulamaları, yatırım planı ve metrekare/verimlilik oranı ile sanayi 4.0 standartlarına uygun tesislerinden biri olmayı başardı.”

 

YENİLENEBİLİR ENERJİ İÇİN DE ÇALIŞIYOR
TÜRKİYE’de yerli otomobil, yenilenebilir enerji sektörlerinde, rüzgar tribünlerinde, savunma sanayinin her aşamasında kullanılan çeliklere olan talebi karşılamak için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Mehmet Gazioğlu, “1’inci kademe yatırımdan itibaren sahip olduğumuz prosesleri bu doğrultuda tercih ettik. Bu gün Karasu üretim tesisimizde sahip olduğumuz teknoloji ve güçlü alt yapı, planlama bu doğrultuda dizayn edilmiştir. Ulusal yerli otomotiv hedeflerimiz doğrultusunda ihtiyaç olabilecek otomotiv sanayisinin önemli aksamlarında kullanılan çeliklerinin de üretilmesinde başrolde yer almak için tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi