"94 yıllık başarımızı kalitemize ve her şeyden üstün tuttuğumuz etik değerlerimize borçluyuz."

GAZİ METAL ÇELİK SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE'NİN ULUSLARARASI GURURU OLDU

Sakarya'nın Karasu ilçesinde kurulu modern ve tam entegre tesislerinde üretimini gerçekleştirdiği ürünleri Amerika, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya başta olmak üzere 50'ye yakın ülkeye ihraç eden Gazi Metal, üretimde yakaladığı kalitesi ve istikrarlı bir şekilde arttırdığı ihracat rakamları ile Türkiye'nin gurur duyduğu uluslararası bir marka oldu. 

 

94 yıldır faaliyet gösterdikleri çelik sektöründe gerçekleştirdikleri yatırımlarla isimleri sektörle eş değerde anılan Gazioğlu ailesinin iştiraki olan Gazi Metal, 2014 yılında faaliyete geçirdiği 180 bin m2 alana kurulu son teknoloji üretim tesisi ile çelik sektöründeki global marka olma konumunu güçlendirdi. Gazioğlu ailesi olarak, Türkiye ekonomisine katkı sağlamak ve sektörümüzde olan uluslararası gücümüzü kuvvetlendirmek amacıyla yatırımlarımıza devam edeceğiz diyen Gazi Metal Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Gazioğlu ile ailenin başarılarla geçen 93 yıllık demir çelik sektörü serüvenini ve çalışmalarını konuştuk.

 

Mehmet Bey, nerdeyse bir asırdır demir çelik sektöründe faaliyet gösteriyorsunuz. Faaliyetleriniz sektörün Türkiye'deki gelişim süreci ile aynı derinliğe sahip. Bu nasıl oluştu?

 

 

 

Ailemizin demir çelik sektöründeki faaliyetleri 1927 yılında başlıyor. O yıllarda, aile büyüklerimiz ithal ettikleri demir- çeliklerin yurt içinde satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyordu. Uzun yıllar devam eden bu faaliyetlerimizi 1967 yılında, Çayırova/ Gebze' de Türkiye' nin özel sektördeki ilk galvanizleme hattını kurarak sürdürdük. 1998 yıllında Hollanda firması Ferco BV ile ortak olarak kurduğumuz Ferga Metal Sanayiyi 2001 yılında tamamı ile devraldık. 2004'e geldiğimizde ise Gazi Metal Mamulleri A.Ş yi bugün ki şirket yapısına kavuşturduk.

 

Sakarya Karasu'da yer alan tesisiniz Türkiye açısından önemli sektör açısından da örnek bir yatırım. Tesis hakkında bilgi verir misiniz?

 

 

Tesisimiz 100 m² kapalı olmak üzere toplam 180 bin m² alana kurulu. 250 çalışanı ile Endüstri 4.0 standartlarında tam otomasyon kontrollü faaliyet gösteren bir tesis. Soğuk haddelenmiş ve sıcak asitlenmiş çelik üretiyoruz. Tamamı ile çevreci olan fabrikamızın 8 bacasından çıkan gaz oranı yüzde birin altında. Neredeyse sıvı olarak çıkıyor.

 

Şirket olarak yer aldığınız sosyal sorumluluk projeleri ile örnek oluyorsunuz. Bu konularda neler yapıyorsunuz?

 

Her şeyin paylaştıkça güzel olacağına inanan bir aileyiz. Maddi ve manevi birikimlerimizle ile içinde yetiştiğimiz toplumumuza ve ülkemize sorumluluğumuz olduğuna yürekten inanıyoruz. Bu nedenle mümkün olduğunca sosyal sorumluluk projeleri içerisinde yer alıyoruz. Sakarya, Düzce ve İstanbul Teknik üniversiteleri ile birlikte yaptığımız çalışmalar var. Arıca yerel ve ulusal sanat ve spor etkinliklerinde destekleyici olarak yer alıyoruz. Özellikle dezavantajlı grupların (köy okulları, engelliler, kadınlar, şehit ve gazi yakınları, mülteci ve göçmenler vs.), eğitim kuruluşlarının ve geleneksel etkinliklerin sürdürülebilmesine yönelik faaliyetlerde bulunuyoruz.

 

GAZİOĞLU ailesi olarak, 4 kuşaktır aynı etik değerler ışığında hareket eden ve bu değerleri kuşaktan kuşağa aktaran bir aileyiz. Attığımız her adımda, toplumsal yararı gözetmeyi, ülkemize ve milletimize yatırımları ile hizmet etmeyi amaç edindik. Uluslararası bir marka olurken içimizde Anadolu kültürünü ve değerlerini taşımayı, korumayı başardık. Dürüstlüğümüz ve etik değerlerimizi hiçbir ticari hedefe feda etmedik. Bu nedenle her dönem üretimdeki kalitesi, oluşturduğu yüzde yüz müşteri memnuniyeti ile tercih edilen bir kurum olmayı başardık.