GAZİ METAL, YILLIK ÜRETİMİNİN YÜZDE 25 İNİ YURT DIŞINA İHRAÇ EDİYOR

Demir-çelik sektöründe 94 yıldır faaliyet gösteren ve bu yıl itibariyle tam kapasite üretim gerçekleştiren Gazi Metal, yıllık üretiminin yüzde 25'ini ihraç ediyor. 1927 yılında Türkiye'nin ilk çelik ithalatını gerçekleştirdiklerini ifade eden Gazi Metal Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Gazioğlu, "1967 yılında faaliyetlerini ulusal ve uluslararası düzeyde genişleterek ve merkezini İstanbul'a taşıyarak ülkemizin ilk galvaniz hatlarından biri kuruldu. Ülkemizin kalkınma sürecinde gerçekleştirdiği yatırımları ve girişimcilik ile demir-çelik sektörünün gelişimine katkıda bulunmuş önemli özel teşebbüslerinden biri oldu" dedi. 1987 yılında Mustafa Gazioğlu'nun kendi şirketi olan Gazi Metal'i kurduğu bilgisini veren Gazioğlu, "Gazi Metal markası ile Karaköy Perşembe Pazarı ve Gebze'deki depolar ile yassı çelik ithalatı faaliyetlerinde bulunduk. 1998 yılında Gebze limanlar bölgesinde çelik servis merkezi yatırımı gerçekleştirildi. 2000 yılında yatırım, kalite, kurumsallaşma ve markalaşma süreçleri daha da hızlandı ve piyasada oluşan kalite ve hizmet beklentisi doğrultusunda 2008 yılında soğuk haddehane tesisi kurulmasına karar verildi. 2011 yılında yapımına başlanan tesis, 2014 yılında tamamlandı" diye konuştu.

     

      Yeni tesisin yerli otomobil ve yerli savunma sanayi üssü olarak belirlenen Sakarya'nın Karasu ilçesinde yer alan Karasu Organize Sanayi Bölgesi'nde 200 bin metrekare alan üzerine kurulu olduğunu ifade eden Gazioğlu, Sakarya'nın en büyük sanayi yatırımları arasında yer aldığını belirtti. Gazioğlu, yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan Karasu Soğuk Haddehane Tesisi'nin bu yılın sonunda açılacak uluslararası liman, Yavuz Sultan Selim Köprüsü Bağlantı yolu, Ereğli ve Körfez arasında bulunan merkezi yerin Karadeniz Demiryolu Projesi üzerinde yer alması ile oldukça stratejik bir lokasyonda kurulduğunu söyledi. Gazi Metal Karasu Tesisleri'nin Türk demir-çelik sektöründe inşa edilen yeni soğuk haddehane tesisi yatırımı olduğunu kaydeden Gazioğlu, "Yatırımımız 100 yıllık bir plan doğrultusunda inşa edildi. Bu doğrultuda üç kademeli planlanmış bir yatırımdır. Birinci kademe yatırımda kaliteye odaklanarak çelik piyasasının ihtiyaç duyduğu ticari mamul olarak tabir edilen sıcak haddelenmiş ve asitlenmiş (HRP) ve soğuk haddelenmiş (CR) yassı çelikleri üretmek, ikinci kademe yatırımda mevcut kapasiteyi arttırmak, ara kademede galvaniz hattı yatırımı, üçüncü kademede ise silisli elektrik çeliği ve katma değerli çelik üretimine odaklanılacak şekilde planlama yapıldı" ifadesini kullandı.

 

"Yassı çelik sektörünün en hızlı teslimat gerçekleştiren üreticisiyiz"

      Tam kapasite üretime geçilmiş bir kademe yatırımında 500 bin ton sürekli asitleme hattı, 350 bin ton soğuk hadde hattı ve 400 bin ton temper hadde ve tavlama hatlarına sahip olduklarını söyleyen Gazioğlu, 2014 yılında ilk rulo üretimi, 2015 yılında ise test ve kalite çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Gazi Metal Karasu Tesisleri'nin yatırımının alt yapı ve teknolojisini; piyasadaki kalite beklentisini, hızlı teslimat talebini, satış öncesi ve sonrası

destek ihtiyacını karşılamak hedefi doğrultusunda inşa edildiği bilgisini veren Gazioğlu, "Bu amaçla tesiste üretimden tedarik zinciri süreçlerine tüm aşamalar hız odaklı ve sıfır hata prensibi ile tasarlanmıştır. Otomasyon, alan verimliliği, prosesler arası geçişlerde kullanılan teknolojiler ve tedarik zinciri hizmetleri yazılım, personel ve teçhizatları açısından hızlı üretip teslim etmek üzere planlanmıştır. Tesiste araç yükleme-boşaltma dahil giriş-çıkış süresi 4-7 dakikadır.

 

 

Bugün sahip olduğu stratejik konum ile siparişten teslimata üretim ve satış dahil süreç göz önüne alındığında yurt içi ve yurt dışı teslim süresi özellikle ülkemiz demir-çelik sektörünün sunduğu teslim ortalamasının çok üstündedir. Türk sanayisinin yassı çelikte hayal ettiği bir model kazandırıldı" şeklinde konuştu. Müşteri beklentilerinden daha üstün kalitede çelik üretimi gerçekleştirdiklerini ifade eden Gazioğlu, "Müşterilerimize beklentilerinin üstünde kalitede çelik üretiyoruz. Teknoloji altyapısını; Endüstri 4.0 doğrultusunda ve vizyonuyla inşa ettiğimiz üretim tesisimizde, en kaliteli ürünü en kısa sürede üretmeye ve teslim etmeye odaklandık. Profesyonel kadromuz, kurumsallaşma ve sistem çalışmalarımız ile toplam kalite hedefi odağında hızla büyüyoruz. Müşterilerimiz de tam kapasite ile geçirdiğimiz 2016 yılında aldıkları sacdan ve hizmetten çok memnun kaldılar. Geri bildirimler bize bu yıl ürettiğimiz kalitenin lider olduğu ve satıştan teslimata üretim dahil hızımızın beklentinin çok üstünde bir açığı kapattığı doğrultusundadır. Satış öncesi desteğimiz ile doğru sac seçimi ve kalite konularında müşterilerimize rehberlik ediyoruz" dedi.